054-4798064

התמודדות עם קומה נמוכה ..

בס"ד

אני נמוך מאוד, יחסית לבני גילי, אנשים מתייחסים אלי כמו אל ילד קטן ואני מרגיש שזה מפריע לי בהשתלבות החברתית. חוץ מהורמון גדילה, יש משהו שאני יכול לעשות?

כשקראתי את שאלתך נזכרתי בשיר המרגש והידוע של עוזי חיטמן :"הייתי הילד הכי קטן בכתה..". השיר מתאר את תחושותיו של ילד בעל קומה נמוכה -כמו :"בלילה הייתי בוכה לי בתוך השמיכות. אלוהים, תעשה שלא יסתירו לי ושאוכל לראות!".                                                                       

למעשה, כמעט כל אחד מאתנו יכול להזדהות עם התחושה של "להיות יוצא דופן" בתחום מסוים (משקל עודף, קושי לימודי, מצב משפחתי מיוחד ועוד..) וההשפעה החברתית הנלווית לכך.
היות והעלית את ענין בדיקת הורמון הגדילה לא ארחיב על דרכי הטיפול הרפואיות (זו גם אינה המומחיות שלי), ואני מניחה שאתה מצוי בבירור רפואי בתחום זה.
בפנייתך כתבת "אני נמוך מאד", אך אני הייתי מדייקת וכותבת ש" הינך בעל קומה נמוכה".                                                                                  

לכאורה שינוי מילים קל, אך טומן בחובו משמעות רבה ,בראש ובראשונה ביחס שלך לקושי עימו אתה מתמודד. נמיכות קומה הינה חלק מזהותך ואין ספק שהיא בעלת השפעה על הדימוי והבטחון העצמי שלך, אך היא רק חלק ממרכיבי הזהות שלך. נכון, יש לך קושי בתחום מסוים, אך קושי זה אינו אמור להכיל ולעטוף את כולך(בדומה להבדל שבו תלמיד אומר "אני לקוי למידה " לבין "יש לי לקות למידה").
בשונה מקשיים אחרים ,עימם אנשים מתמודדים, נמיכות הקומה הינה דבר חיצוני בולט.                                                                                        

מאז ומעולם החברה התייחסה לגובהו של האדם. יש המקשרים בין קומה גבוהה לתכונות של הצלחה, מנהיגות, כח ובטחון עצמי.                                                                                                                                                                          

ילדים בעלי קומה נמוכה נאלצים להתמודד עם תגובות הסביבה המתייחסת אליהם כילדים הקטנים מגילם האמיתי. הם חשים דחיה חברתית וסופגים כינויים והערות פוגעות. כל זה עלול להשפיע על הדימוי העצמי, יש ילדים ההופכים למופנמים, מעדיפים להסתגר ,וממעטים להשתתף בפעילויות חברתיות (והיום קל יותר לברוח לפייסבוק...).                                                                                              בגיל ההתבגרות הפער בין החזות הצעירה לגיל הכרונולוגי  מתעצם (לדוגמא-קשה למצוא בגדים אופנתיים התואמים לגיל ויש צורך לעשות "תיקונים", מה שמוסיף לתחושה ,שהעולם אינו מותאם למידותיי ולא מקבל אותי..)ועלולות להיווצר תחושות נחיתות וקנאה.                                                        
היחס השלילי שחווים ילדים אלו יכול להשפיע באופן שונה ומגוון .                                                                                          

יש שלא יהיו פנויים ללמידה, ועיקר הקשב שלהם יופנה לעיסוק בבעיה. הם יפתחו תפיסה עצמית של אדם נחות (אני כנראה נמוך בכל התחומים) ויצרו נבואה המגשימה את עצמה. וכך לדוגמא- נער בעל קומה נמוכה שלא יבחר לוועד הכתה, או לא יוזמן למסיבה ,יטען, שהסיבה לכך היא נמיכות קומתו, מה שיביא לתחושה של חוסר אונים, תסכול והימנעות בעתיד להתמודד במצב דומה.                                                                                                                                                          

יש שיאמצו את התווית של "הילד הקטן והחמוד" ויישארו על תקן "המצחיקן של הכתה", מתוך תפיסה שאם לא יצחיקו ויהיו חמודים –החברה עלולה לנדות אותם.                                                                                                                                

יש שינסו דווקא לבטא את כוחניותם ולהפוך למנהיג שלילי ("המופרע והחוצפן של הכתה") וימנעו לגלות חולשה או לבקש תמיכה ועזרה.                                                                                                                                                                

דרכי התמודדות אלו עשויות אולי להביא להשתלבות חברתית אך במחיר כבד של אימוץ תפקיד חברתי ואישיותי מזיק .
מה מאפיין אותך? כיצד אתה מנסה להשתלב חברתית ?
מסתבר שדווקא התמודדות עם קושי או חוויה לא נעימה עשויה לחזק ולפתח את הביטחון העצמי. מחקרים עדכניים מלמדים כי ישנם ילדים בעלי קומה נמוכה המדווחים כי הם רגישים יותר לסביבתם, ובעלי חוסן רב יותר. יש המפתחים הצטיינות בתחום מסוים (כמו נגינה או לימודים)שמחזקת את ביטחונם העצמי (אם כי יש להיזהר שהזהות  העצמית לא תהיה תלויה בתפקוד  הגבוה  בתחום ההצטיינות).
חשוב לציין כי מחקרים מלמדים שהתפקוד הפסיכולוגי והחברתי של ילדים בעלי קומה נמוכה אינו שונה באופן מהותי מחבריהם. (כפי שציינתי בתחילת דבריי- כל אחד נמוך במשהו..) .                                                                                                

אין לי ספק שעומד בפניך אתגר לא פשוט להתמודדות.
עצם העובדה שפנית בבקשת עזרה בעניין זה ,מלמדת על חוסנך ועל אי הרצון לתת לקושי זה להשפיע על כל תחומי חייך.                                                                                                                 

הדרך שבה תבחר להתמודד עשויה להשפיע על עיצוב זהותך והתפתחותך הרגשית והחברתית.ולכן, חשוב במידת הצורך להיעזר בגורמי תמיכה וליווי.
לסיום, נסה להתמקד בתכונותיך החיוביות הטמונות בך.                                                       
מסתבר, שיכולנו להיות הרבה יותר מאושרים עם מה שיש לנו, לולא היינו כל כך בלתי מאושרים בגלל מה שאין לנו...                                                                                                                                      

אני יודעת זה לא פשוט, במיוחד כאשר אתה נאלץ להתמודד עם תגובות הסביבה, אך מה שתחוש כלפי עצמך, תצליח לשדר גם לסביבתך, ובסופו של דבר זה יחזור אליך.
בספר הנפלא "וקראתם דרור", מאת רונית לוינשטיין-מלץ אודות אל"מ דרור וינברג  ז"ל מתואר שדרור התנהל בטבעיות עם חייליו וגם עם קצינים בכירים , וכשנשאל לפשר סודו ענה  "הגובה שלי." (ודרור כידוע היה די נמוך..). דרור המשיך וסיפר על ר' אריה לוין ,הצדיק הירושלמי שעסק כל העת במעשי חסד. עזר לעניים, הלך לבקר חולים ואפילו מצורעים. מספרים שפעם ר' אריה לוין שם לב שאחד ממכריו מתחמק מלומר לו שלום. ר' אריה התפלא ושאל אותו מדוע. האדם ענה שהוא מסתובב בלי כיפה והוא מתבייש שר' אריה יראה אותו ככה. ר' אריה ענה לו בנחת: 'אל תדאג. אני נמוך קומה. אני לא רואה אם יש לך כיפה על הראש. אני רואה רק עד הלב!'" .דרור חייך.. "גם אני נמוך קומה," דרור המשיך. "ומר' אריה למדתי שזה יתרון. בגלל זה אני לא רואה את הדרגות שעל הכתף. אני רואה רק עד הלב. מי שנותן את הלב - אני איתו."

מאת נעמה מוזס- מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת המומחית במתן ייעוץ וטיפול להורים ומתבגרים.                                              www.mosesnaama-tipulzugi.co.il       054-4798064 mosesnaama@gmail.com