איך מחליטים? 

מאז שאני זוכרת את עצמי קשה לי לקבל החלטות. אני חוששת שאקבל החלטה שגויה וחשוב לי לבדוק כל פרט. קיוויתי שבחלק מהמקרים בן הזוג שלי פשוט יחליט במקומי. מה שבסוף קורה -ששנינו מתלבטים ומעלים עוד ועוד נקודות למחשבה, ובסוף כשכבר אין ברירה וחייבים להחליט- מחליטים סתם. מה לעשות?

מהרגע שאנו פוקחים את העיניים בבוקר- אנו ניצבים בפני החלטות רבות. חלקן שגרתיות ויומיומיות וחלקן משמעותיות ובעלות השפעה רבה על נתיב חיינו. קבלת החלטות אינה תהליך פשוט ובוודאי כזוג- כאשר לכל אחד סגנון קבלת החלטות שונה, שיקולים וצרכים שונים ולעיתים אף מנוגדים.                       

העולם מציע היום מגוון אפשרויות, כמעט בכל דבר. רק מלבחור יוגורט ספציפי במדף המעדנים בסופר אני מתבלבלת...                                                                                                                      

חופש בחירה הוא דבר נהדר, אך משמעות הבחירה בדבר מסוים הינה גם ויתור על דבר אחר.    

                  

כדאי שנברר תחילה- מדוע קשה לנו להחליט? 

 

מה יהיה?- המוח שלנו מתוכנת מבחינה הישרדותית באופן שהוא מכין אותנו לגרוע מכל. נטייה זו משפיעה על קבלת ההחלטות שלנו. אלו המתקשים לקבל החלטה נוטים לנבא עתיד שלילי. הם מעלים את הסבירות לתוצאות שליליות, שעלולות להתרחש ולכן מתקשים לקבל החלטה שאינה בטוחה במאת האחוזים (יש בכלל דבר כזה?).  

 

רק הכי טוב הוא הנכון והמספק- הגיע הזמן להנמיך קצת את הווליום של הקול הפנימי הבלתי מתפשר. בדקי- האם את מחפשת  תמיד את האופציה הטובה ביותר? אמנם זה קשור באופי ההחלטה ובהשלכותיה לעתידנו – ועדיין, אם כל העת נמשיך להשוות ולהתלבט, נחזור לאותן אפשרויות שכבר פסלנו, נתחבט, נפתח עוד ועוד דלתות במקום לסגור - נבזבז זמן יקר ובעיקר נצא מתוסכלים. הרי לכל חלופה יש יתרונות וחסרונות. וגם אם ננסה לראות את כל השיקולים, לא בהכרח שזה יניב את ההחלטה הנכונה עבורנו.

 

קושי להתחייב- יש הדוחים את קבלת ההחלטה מהחשש שלאחריה תגיע ההתחייבות.          

אולי זה נובע מחוסר בטחון שהאדם אינו סומך על עצמו והוא מעדיף לדחות את קבלת ההחלטה עד שממש אין ברירה. אבל אז נצטער על קבלת החלטה חפוזה של הדקה ה-90.

 

תחליט בשבילי- יש המתקשים לקבל החלטה באופן עצמאי. חלקם רגילים מילדות שהסביבה החליטה עבורם. הם לא חושבים שעמדתם בעלת ערך וחשיבות ומעדיפים להסתמך על האחרים.

 

דרמה קווין-  יש משהו מרגש  להמתין עד הרגע האחרון.. ולקחת את הסיכון כשאוטוטו נסגר חלון ההזדמנויות. העיסוק בחלופות השונות, ההתלבטות, הפנטזיה מה יכול לקרות אילו אבחר בזה או בזה.. כל אלו מוסיפים מתח, עניין ודרמטיות לחיינו.

 

מה ניתן לעשות ?

 

משקפי החשיבה- אלו משקפיים את מרכיבה בקבלת החלטה? האם אלו משקפים שחורים שמראש מתריעים על כל סכנה ופוסלות כל אופציה?  אולי מחשבות מעכבות או מעוררות לחץ וחרדה?                                                                                                                             

כעת נסי להרכיב משקפים אחרים של מחשבות מרגיעות, מנרמלות ומקדמות . כמו- "גם אם יתברר שההחלטה הזו אינה הטובה ביותר, בשלב זה היא האופציה המועדפת, ואני מעריכה שאוכל להתמודד עם ההשלכות".

 

לפעול- ההבדל בין משאלה להחלטה הוא ביצוע פעולה. אפילו צעד אחד קטן יכול לקדם. אחרת אנו נשארים באזור הנוחות של ההתלבטות ללא שינוי משמעותי.                   

החלטת ללמוד בשנה הבאה? הרימי טלפון /שלחי מייל למקום לימודים שמעניין אותך ואשרי הגעה ליום פתוח. החלטת להוריד במשקל? שימי נעלי ספורט וצאי להליכה, שני משהו בתפריט היומי.. ועוד..

עצם הפעולה מייצרת תחושת שליטה ומפחיתה לחץ. זהו- אנחנו כבר בתוך המסע ולא רק בהתלבטות מה לשים במזוודה.. וכידוע- עדיף לקבל החלטה טובה היום, מאשר החלטה מושלמת מחר.

 

ומה לגבי החלטות זוגיות?

 

בזוגיות חשוב לשים לב יותר ל"איך" ופחות ל"מה".- כיצד אנו כזוג מקבלים החלטות.(פחות משנה מה התוכן). חשוב שנדע לשמור זה על זה, שלא נגיע למצב של ויתור והימנעות מכניסה לקונפליקט העלולים להביא לתחושת כעס ותסכול שיתפרצו יום אחד. עלינו לקחת בחשבון את הצרכים של בן הזוג, אך גם את שלנו. זוהי תקשורת אסרטיבית הלומדת לכבד את הזכות של שני בני הזוג להביע את הצורך האישי של כל אחד, ולא "להקריב" או "להיכנע" –סגנונות המניבים תוצאות הרסניות לאורך זמן.                                                          

במקרה שתיארת שניכם נוטים לגלגל את קבלת ההחלטה ולדחותה, אולי מהחשש שמי שמקבל אותה הוא הנושא באחריות או מהחשש להיכנס לקונפליקט.                                                                        תחילה כל אחד יברר לעצמו מהי עמדתו בנושא, בהמשך הביעו את רצונותיכם, הקשיבו זה לזה ונסו למצוא גשר שישלב את הרצונות של שניכם כזוג.                                                                

גם אם ההחלטה שהתקבלה אינה המושלמת, הרי שהיא הטובה ביותר עבורכם.                                                     

וכעת- קבעו  יעדים ברורים, לו"ז  וצאו לדרך!

Ed

שח"ל 6 כפר סבא​

054-4798064​

שלח

שם מלא

שדה חובה

תודה שפנית אלינו,

ניצור אתך קשר בהקדם האפשרי​

מייל 

שדה חובה

טלפון

שדה חובה

הודעה

שדה חובה

צרו איתי קשר

בכל שאלה ובקשה אל תהססו לשלוח לי הודעה..