חיים שלי

 

שמתי לב שישנם זוגות שמכנים זה את זה בכינויי חיבה. אנחנו לא. זה נשמע לי ממש קיטשי, וגם יהיה מוזר להתחיל פתאום לקרוא זה לזה בשם חיבה. האם שימוש בכינוי חיבה יכול לתרום לזוגיות?

 

לאחרונה קראתי על סקר חדש שנערך בארה"ב, שבחן את רמת שביעות הרצון בזוגיות בקרב זוגות המכנים זה את זה בכינוי חיבה. בסקר נטען כי כאשר בני-זוג מעניקים זה לזה שמות חיבה ייחודים- הם מחזקים את מערכת היחסים ומעלים את רמת האינטימיות ביניהם. מתברר, כי שימוש בשמות חיבה שכיח יותר בקרב זוגות ללא ילדים הנשואים פחות מחמש שנים בהשוואה לזוגות הנשואים שנים רבות עם ילדים. נתון זה אינו מפתיע, ומלמד כי במהלך השנים אנו עלולים לחוות שחיקה ולהתייחס זה לזה כ"מובן מאליו". שימוש בכינוי חיבה לבן/ת הזוג עשוי לעורר רגשות חיוביים ולחזק את האינטימיות.

 

ולכן, גם אם מוזר לך להתחיל עם זה פתאום... אז מה!? הרי ישנם לא מעט דברים, שמוזר לנו להתחיל לעשות פתאום כמו פעילות גופנית, שיחה עם הילד, פגישה עם חבר ילדות – אבל אם החלטנו שזה חשוב לנו - נתחיל לבצע אותם עד שיהפכו להרגל.

 

מהאטמה גנדי טען –"שים לב למחשבותיך; הן הופכות למילותיך. שים לב למילותיך הן הופכות למעשיך... " למילים יש כוח. הן מייצרות מציאות. כאשר אנו פונים זה לזה בלשון רכה ועדינה, המייחדת את הקשר שלנו -השיח הבין-אישי עשוי להשתנות לטובה.

 

ציינת, ששימוש בכינוי חיבה נשמע לך "קיטשי"... אכן, ניתן להתייחס למחוות רבות בחיינו כאל דבר מגוחך ומיותר- לשם מה לטרוח לעטוף מתנה בנייר עטיפה מבריק עם סרט? לקנות בלון? להביא פרחים? מחוות אלו קשורות במידה רבה לנורמות התרבותיות ולמודל שהוצג לכל אחד בילדותו מהוריו ומסביבתו הקרובה- דפוס של הבעת אכפתיות ואהבה. ישנן משפחות הטורחות לעשות מכל אירוע סיבה למסיבה, להשקיע, להביא פרחים בכל שישי, לקנות מתנה לחג ועוד (ואני לא מנסה לרמוז שום דבר..). ויש המביעים אכפתיות וחיבה באופן שונה.

 

אהבה וחיבה הן מושגים מופשטים. איננו יכולים באמת לגעת בהן. אפשר לחוש בביטויי החיבה באמצעות מעשים כמו- להכין מאכל אהוב, לבצע משימות עבור השני, לשלוח הודעה אוהבת באמצע היום. לכל אחד הדרך שלו להביע חיבה והדרך שבה היה רוצה שיעניקו אותה. ולכן, כדאי לערוך תיאום ציפיות זוגי ולברר עם בן/ת הזוג לאלו ביטויי חיבה הוא זקוק ומה באפשרותו להביע.

 

שימוש בכינויי חיבה מפתח שפת אהבה ייחודית של בני הזוג, שיכולה לבוא לידי ביטוי באופן מילולי ולא מילולי. וזו אחת הדרכים שלנו להעניק תשומת לב ולהביע חיבה וקירבה.

 

כיצד שימוש בכינוי חיבה עשוי לסייע לזוגיות?

 

• ויסות לחץ– החיים שלנו מלאי מתחים. יש להיזהר שהנישואים לא יהפכו ל"פח האשפה" של החיים, שכל הלחצים והתסכולים יתנקזו אליו. ניתן לתרגל דרכים מגוונות כדי להירגע. שימוש בכינוי חיבה מעדן ומפחית את רמת התוקפנות. תודו שקשה יותר לכעוס על מישהו, כשאנו פותחים במילה "ממי".

 

• תצחקו- זוגות רבים מציינים כרגעי שיא באינטימיות שלהם את הרגעים בהם "צחקו יחד". שימוש בכינוי חיבה כמו "פיצקי" מאפשר לנו לחזור להיות קצת "ילדים קטנים", ומעלה חיוך.

 

• הכרת הטוב היא בסיס חשוב ומרכזי במערכות יחסים ובוודאי בזוגיות. עלינו לאמן את שריר התודה, להוקיר ולהעריך את הדברים הקטנים, היום-יומיים. הנטייה הטבעית ההישרדותית שלנו היא להפנות את תשומת לב לשינוי, בעיקר לשינוי שלילי העלול להוות איום, וכך להיערך לסכנה.

 

המוח עסוק בהשוואות למשהו אחר ומתמקד במה שחסר. בתהליך של הכרת הטוב עלינו לבצע פעולה הפוכה – להתמקד ב"יש", להגדיל ולהעצים אותו. שימוש בכינוי חיבה- כמו שמירת מספר הנייד של בן הזוג תחת הכותרת "אהבת חיי" או "מפעל הפיס שלי" מזכירים לנו בכל פעם שזכינו.

 

Edit

שח"ל 6 כפר סבא​

054-4798064​

שלח

שם מלא

שדה חובה

תודה שפנית אלינו,

ניצור אתך קשר בהקדם האפשרי​

מייל 

שדה חובה

טלפון

שדה חובה

הודעה

שדה חובה

צרו איתי קשר

בכל שאלה ובקשה אל תהססו לשלוח לי הודעה..