לקנא

לאחרונה אני מקנא בחבר טוב שמצא את אהבת חייו והתחתן, שסיים בהצלחה תואר והשיג עבודה טובה, ש... מיליון ואחת דברים שלי אין. זה מבאס אותי שקשה לי לפרגן לו ואני מתרחק ממנו. אף פעם לא תפסתי מעצמי טיפוס קנאי וממש קשה לי עם זה. מה לעשות?

 

אכן קנאה נחשבת לאחד הרגשות הפחות אהובים ומעוררי כאב. מחקר שבדק את התגובות המוחיות של אנשים במצב של קנאה באחר, מצא שככל שהקנאה דורגה כגבוהה יותר, כך הופעלו אזורי חישה וכאב בעוצמה חזקה יותר. מה הפלא, שרובינו משתדלים להכחיש אותה (אני מקנא!? מה פתאום!) וגם אם אנו מוכנים להודות בה- לרוב נפנה אצבע מאשימה פנימה, נשנא את עצמינו ונבקש לסלקה. בבסיס הקנאה מצויים רגשות של פחד, עצב וכעס. מצד אחד היא עשויה לדחוף אותנו להתקדם, אך גם עלולה להציף רגשות של עוינות, נחיתות ותסכול ולהביא להתנהגויות שיפגעו בנו או בזולת.

מבחינים בשני סוגים של קנאה-

קנאה באחר (Envy) כאשר אנו רוצים משהו שיש לאחר ואין לנו. קנאה במעמד, ברכוש בתכונותיו של האחר מוכרת לכולנו ומופנית גם כלפי אנשים קרובים ועלולה לפגוע במערכות יחסים ובהערכה העצמית שלנו בציפייה להשתוות לאחר.

קנאה לאחר (Jealousy)- מתייחסת בעיקר ל"קנאה רומנטית" וכוללת עיסוק מוגזם בנאמנותו של בן/ת הזוג ומביאה לרוב לפגיעה בקשר. בבסיסה עומד הפחד לאבד מישהו יקר.

בשני הסוגים קיימת תחושה של חסך- משהו שאין לנו או משהו שאנו חוששים לאבד.

 

מה ניתן לעשות?

 

קבלה- עצם העובדה שקנאה קיימת אצל כולנו מלמדת על רגש טבעי ונורמלי שיכולים להיות לו צדדים חיוביים כמו הדחף להשיג דברים ולהתפתח. הקנאה מעידה בעיקר על היותנו אנושיים. הקושי הטמון בקנאה אינו בקיומה אלא בתחושת השיפוטיות הנלווית ויוצרת "מסיבה" של רגשות שליליים כמו חוסר סיפוק, טינה ורחמים עצמיים.

 

מה אתה רוצה ממני?- קנאה אינה דבר שקורה לנו, אלא נובעת מהפרשנות שלנו. ולכן אם נפענח מה היא מנסה לומר ומהו המנגנון שמפעיל אותה- נצליח לווסת ולשלוט בה. מומלץ לברר אם הקנאה נובעת מאירועים אובייקטיביים או מתחושה פנימית של חוסר ערך/ ביטחון בתחום מסוים. קנאה עשויה ללמד על המקומות האפלים שהעדפנו להסתיר- המקומות שאנו פחות מעריכים, המקומות בהם ויתרנו לעצמנו. קח כמה שניות להתבונן בהם, אולי תלמד משהו חשוב על עצמך.

במקום להתכחש לזה שאנו מקנאים בחבר על הצלחתו או להוריד מערך ההישג (נו, אפשר לחשוב...) כדאי להתחבר לרצון הפנימי הבועט בתוכנו בדמות שדון הקנאה הירוק ולשאול- האם אני יכול להשיג זאת בעצמי? האם קיים מכנה משותף לאירועים המעוררים בי קנאה- משהו שחשוב לי במיוחד, חלומות שזנחתי? אולי הקנאה באה לאותת שעדיין מוקדם לוותר עליהם?

 

יש מקום גם לך- קנאה עשויה להיות מקדמת ומועילה כאשר אנו שמחים עבור הזולת ורוצים זאת גם עבורנו. בזכות האדם בו אני מקנא- אני יודע שזה אפשרי ואולי ניתן ללמוד מניסיונו. וכן, יש בעולם מקום ושפע לכולם.

 

במה מקנאים בך? ככל שנדע לקבל ולאהוב את מי שאנחנו, כך תחושת הערך שלנו תגדל, הביטחון העצמי יתרחב והקנאה תרד. לא יזיק לשאול- במה אחרים מקנאים בך? אלו חוזקות ותכונות ייחודיות יש בך? (מומלץ לכתוב בכל יום רשימת חוזקות).

 

עכשיו אני מקנא חשוב להבחין בין רגש שאתה חש ברגע/ מצב מסוים לבין הדבקת תווית כוללנית של "טיפוס קנאי". בדומה להבחנה בין "נכשלתי בבחינה" לעומת "אני כישלון". הרגש אינו מה שמגדיר אותך.

 

כל העולם במה- הקנאה הופכת אותנו לבימאים המביימים סרט מופלא על אחרים. אנו מתעכבים על פרטים מסוימים, בוחרים להשמיט אחרים, מכוונים פוקוס על מה שיש לאחר (ולי אין) ומקבעים במוחנו תמונה מרהיבה כמה החיים של אחרים הרבה יותר טובים משלנו. (הרשתות החברתיות, אגב, עושות לנו שירות מעולה). במחקר נתנו לסטודנטים לעבור על פרופילים של חבריהם באוניברסיטה. מתברר שהם השקיעו זמן רב בפרופילים שעוררו את קנאתם וזכרו טוב יותר פרטים הקשורים בהם. רגש הקנאה מעורר תהליכים קוגניטיביים כמו שיפור זיכרון וקשב. ואולי הגיע הזמן לביים סרט אחר?

 

אני מאבד את זה- קנאה היא רגש עוצמתי ומאיים שעשוי לעורר תגובות שונות של לחץ (לחימה /בריחה או קפאון). שים לב כיצד אתה בוחר להגיב- להתרחק? להכחיש? לפגוע באחר? להקשיב לעצמך? איזו התנהגות תרצה לחזק ואיזו להפחית?

אז רגע לפני שהמפלצת הירוקה תשתלט, כדאי לעצור, לקחת נשימה עמוקה, לחבק את עצמינו, לתת הזדמנות לשיח פתוח ולא שיפוטי ( גם מול האחר) שיגלה לנו דברים חדשים על עצמנו, נבין את הצורך וננסה להמירו בפירגון ובתקווה לעתיד.                       

Edi

שח"ל 6 כפר סבא​

054-4798064​

שלח

שם מלא

שדה חובה

תודה שפנית אלינו,

ניצור אתך קשר בהקדם האפשרי​

מייל 

שדה חובה

טלפון

שדה חובה

הודעה

שדה חובה

צרו איתי קשר

בכל שאלה ובקשה אל תהססו לשלוח לי הודעה..