אתה אני והפרעת הקשב

בשנים האחרונות החלפתי כמה מקומות עבודה וכעת החלטתי לעשות הסבה מקצועית. בעלי טוען שזה קשור להפרעת הקשב שלי ומתלונן שהיא באה לידי ביטוי גם במערכת היחסים שלנו - כשאני מתפרצת במהירות, לא קשובה, שוכחת תאריכים חשובים, מאחרת, מבולגנת ו... הרשימה ארוכה. אני מבינה שלא פשוט לחיות איתי... אבל האמת שנעלבתי שהוא מתמקד רק בדברים השליליים ולא מבין ותומך בי. מה לעשות?

 

רבים טועים לחשוב שהפרעת קשב מתבטאת בעיקר בתחום הלימודי, אך למעשה מדובר בהתנהלות בלתי נפרדת מאישיות האדם המלווה אותו במהלך חייו, בהתמודדות בעבודה, בהורות, בזוגיות וביחסיו עם סביבתו ועם עצמו.

להיות נשוי לאדם בעל הפרעת קשב הינה חוויה המכילה מנעד רחב של תחושות ועשויה לעיתים להיות מבלבלת ואף מתסכלת, שכן בסופו של דבר- זוגיות אינה נשענת על אהבה ותשוקה בלבד, אלא מבוססת על היכולת לעבוד בשיתוף פעולה במערכת הרמונית.

אדם בעל הפרעת קשב מוסח בקלות- מה שעלול לייצר אצל בן/ת הזוג תחושת תסכול מתמשכת על כך שהזולת עסוק בענייניו, שוכח דברים חשובים ואינו מתחשב. התסכול מביא לתוקפנות ולכעס המסלימים קונפליקטים זוגיים. עם הזמן ככל שהבעיה מחמירה ומתמשכת הרי שבן/ת הזוג נשחק מהקושי להבין ולהיות "הבוגר האחראי", המכיל והסולח.

אנשים המתמודדים עם הפרעת קשב חווים צורך גבוה בריגושים, הם משתעממים בקלות ומתקשים בשליטה ובוויסות עצמי. מאידך אי אפשר להתעלם מההתלהבות האנרגטית, החשיבה היצירתית, הרגישות, הראיה הכוללנית ונקודת המבט הייחודית שהם מביאים.

כשם שלא נבקש מאדם בעל מגבלת ראיה שיסיר את משקפיו וינסה לקרוא בלעדיהם, כך חשוב להבין שהתנהלות הנובעת מהפרעת הקשב אינה באה חלילה ממקום של עצלנות, רצון לפגוע או חוסר אכפתיות. לצד המודעות לקשיים ולהשלכות שיש להפרעת הקשב לא רק על האדם העצמו אלא גם ברמה המשפחתית והזוגית (כמו החלפת מקומות עבודה, התנהלות בבקרים, ארגון וסדר בבית ועוד) מומלץ להפחית למינימום את אחוזי האשמה ולהגביר את אחוזי האחריות האישית והזוגית ולמצוא יחד פתרונות יצירתיים  שיסייעו להתנהלות יעילה ומיטיבה עבורכם.

 

מה לעשות?

 

כולנו על הרצף - השתדלו שלא לתייג זה את זה. התווית גורמת לכך שאנו יוצרים תבנית חשיבה מקבעת שאינה מאפשרת שינוי וצמיחה. הפרעת הקשב היא אולי חלק ממני אך אינה מגדירה את מי שאני. לכל אחד מאיתנו אתגר עימו הוא מתמודד ולרוב כולנו מצויים איפשהו על פני הסקאלה.

 

קצר ולעניין - אנשים המתמודדים עם הפרעת קשב נוטים להתפזר וחשים צורך להתנתק. כאשר מבינים שזה לא בהכרח מכוון נגדנו אלא חלק בלתי נפרד מההפרעה קל יותר לנסות למצוא דרכים יעילות להתמודדות. לפעמים שיחה שאינה תחומה בזמן, או תכנון של חודש קדימה עשויים להתפס עבור אדם המתמודד עם הפרעת קשב כנצח. ולכן כדאי להתחיל בעיקר, להתמקד בכל פעם בנושא אחד, להגדיר חלוקת תפקידים ברורה ולו"ז מפורט.

 

ללמוד ריקוד חדש - בקרב זוגות שאחד מהם מאותגר קשב עלול להתפתח דפוס לפיו האחד נוטל על עצמו את האחריות לתכנון ולביצוע המשימות וחש כמבוגר האחראי בעוד האחר נכנס למשבצת הילד הזקוק להכוונה ותזכורות אינסופיות. ובכן, הגיע הזמן ללמוד צעדים חדשים לריקוד הזוגי שלכם, לצאת מהדפוס של "הורה-ילד" בו האחד מנסה לחנך את השני ולזכור שאתם צוות! באפשרותכם להפיק את המירב כך שכל אחד יוביל בתחומי החוזקה שלו.

 

תחדש לי אנשים בעלי הפרעת קשב נוטים להשתעמם בקלות ונמשכים לגירויים חדשים. בנוסף, מאותגרי הקשב חווים סערה פנימית של רגשות ומחשבות שעלולה ברגע אחד להתפרץ ללא התראה מראש. הם מגיבים באימפולסיביות ולכן זקוקים לתרגל מיומנויות של שליטה עצמית. לפיכך, השתדלו לקבל ביחד החלטות משמעותיות בתחום העבודה/ המשפחה ולסייע זה לזה לקחת בחשבון את הסיכויים והסיכונים שבכל החלטה.

 

ומה עם הבונוס? בל נשכח את ההטבות הנלוות להפרעת הקשב כמו- יצירתיות, אנרגיה מתפרצת, יכולת לקלוט כמה דברים במהירות ובו זמנית, זווית ראיה ייחודית, סקרנות ופעלתנות, התלהבות, אינטליגנציה גבוהה, יכולת להתמקד באופן אינטנסיבי בתחום מסוים (מיקוד- יתר), חוש הומור, נתינה ורגישות ללא גבולות ועוד... במקום להתמקד בשלילי, דברו על זה, שתפו בתחושות, נסו להתיידד עם הפרעת הקשב, להכיר את הצדדים המגוונים שלה, לצחוק עליה ביחד וללמוד לחיות לצידה.

Edi

שח"ל 6 כפר סבא​

054-4798064​

שלח

שם מלא

שדה חובה

תודה שפנית אלינו,

ניצור אתך קשר בהקדם האפשרי​

מייל 

שדה חובה

טלפון

שדה חובה

הודעה

שדה חובה

צרו איתי קשר

בכל שאלה ובקשה אל תהססו לשלוח לי הודעה..